תכנון אסטרטגי – איך התפתח הייעוץ האסטרטגי?

תכנון אסטרטגי הוא תחום ייעוץ שהתפתח בארצות הברית במאה התשע עשרה עם התקדמות המהפכה התעשייתית ויצירת מקצועות ניהול חדשים. ייעוץ אסטרטגי לחברות התפתח ככלי חיוני ומוביל במהלך המאה העשרים והגיע לשיאים חדשים בשנות השמונים שלהן. פיתוח המודעות לצורך בייעוץ אסטרטגי גדל ביחס ישר לגידול בצמיחה – ככל שגדלו ההכנסות ואיתן התחרות העסקית, כך גדל הצורך בתהליכי בקרה ופיתוח במטרה לשמור על רווחיות בתנאי שוק משתנים. התפתחות ענף הייעוץ יצרה גם מקצועות אקדמאים חדשים כמו כלכלנים, יועצים פיננסיים, מהנדסי תעשייה וניהול ועוד. כיום תחום הייעוץ כולל חברות ייעוץ רבות, בישראל ובחו"ל, שמלוות חברות מקומיות ובינלאומיות ומסייעות להן בבניית אסטרטגיה עסקית.

ניהול אסטרטגי משתנה באופן תמידי, בהתאם לשינויים הכלכליים הדינאמיים. בשנות התשעים חלה תמורה גדולה בעקבות התגברות תהליכי הגלובלזציה והשפעתם על השווקים המקומיים. חברות ועסקים רבים מצאו את עצמם מתמודדים עם כוחות חדשים שלא היו מוכרים להם: תאגידים גדולים שצברו השפעה במדינות רבות, העברת רוב אמצעי היצור למזרח אסיה, ויצירת תקשורת מהירה באמצעות רשת האינטרנט, דבר שהביא למהפכה בתחום המדיה ופתח ערוצי רכישה חדשים. ייעוץ אסטרטגי איכותי צריך להכיר לעומק את כל המהלכים האלו ולהתעדכן באופן תמידי.

הסוד של ניהול אסטרטגי מוצלח הוא בהתאמה שלו אל החברה שאותה הוא מנסה לקדם. כיום הוא חלק בלתי נפרד מההתנהלות של גופים ממשלתיים, ארגונים ללא מטרת רווח, תאגידי ענק, חברות ובתי עסק בינוניים וגדולים. אחת ההשפעות העיקריות שיצרה כניסת הייעוץ האסטרטגי אל חברות ממשלתיות היא יצירת הפרטה של שרותי הממשלה והגדלת השימוש בספקים חיצוניים. עם זאת ייעוץ עסקי הוא אינו אחיד ברמתו ואין נוסחה אחת שמתאימה לכולם. תכנון אסטרטגי שלא מייצר הערכה נכונה של סיכונים ופיתוח אסטרטגיה מתאימה, עלול לגרום לנזק עצום ולנפילת ערך של חברות. אחת הדוגמאות הבולטות של השנים האחרונות היא הסיפור של חברת "נוקיה". עד לפני כעשר שנים, נוקיה החזיקה בארבעים אחוזים משוק הסלולר ויצרה את הטלפון הסלולארי הנמכר ביותר. עם כניסתה של חברת "אפל" לשוק הטלפונים הסלולריים ופיתוח הסמארפון, נוקיה לא הכירה בסיכויי ההצלחה הגבוהים של המכשיר החדש ותוך כמה שנים הגיעה להפסדים גדולים ולאובדן נתח השוק העיקרי שלה. כיום היא מנסה להמציא את עצמה מחדש באמצעות יצירת שיתופי פעולה חדשים עם חברת מייקרוסופט ופיתוח מוצרים חדשים.

חברת יישום אסטרטגיות מעניקה שרותי ייעוץ מתקדמים לחברות ועסקים ומלווה אותם לאורך כל התהליך, עם מומחים בעלי ניסיון עשיר והיכרות מעמיקה עם ענפי התמחות מגוונים.