ניהול אסטרטגי – תפקידו של היועץ האסטרטגי

ניהול אסטרטגי הפך לכלי חיוני בתהליך קבלת ההחלטות של חברות וארגונים. כל בית עסק מתמודד עם תנאי שוק משתנים, תחרות מקומית וגלובלית, תקנות רגולטוריות חדשות, פיתוחים טכנולוגיים ומצבים חברתיים ופוליטיים מורכבים. תפקידו של היועץ האסטרטגי הוא לעזור לחברה לנווט את דרכה בתחום שבו היא עוסקת, כך שהיא תבלוט מעל המתחרים שלה ותמשיך לשמור על רווחיות לאורך זמן. ייעוץ אסטרטגי איכותי, צריך להיות מבוסס על ידע עשיר, הרבה ניסיון, יכולת אנליטית גבוהה וחשיבה יצירתית. יועצים אסטרטגיים מגיעים בדרך כלל מתחומי ניהול שונים והם בעלי רקע אקדמי רחב. רוב המוסדות להשכלה גבוהה בישראל מציעים מסלולי לימוד בתחום שפונים לבוגרי כלכלה, מנהל עסקים, מדעי החברה, סטטיסטיקה ושיווק אך גם לאנשים בעלי ניסיון עשיר בתחום הניהול.

ניהול אסטרטגי נוגע בכל רמות הפעילות של החברה. החל מהגדרת האופן שבו מבוצע ניהול הלקוחות, הפיתוח העסקי ועד להבניית אסטרטגיה שיווקית ותחרותית. היועץ האסטרטגי מלווה את החברה החל מהשלבים הראשונים. תחילה נערכים מפגשים שמטרתם להעריך את תמונת המצב הנוכחית, כאשר הרעיון הכללי שמוביל את תהליך החשיבה הוא "מה החברה מייצרת" ו"אילו יעדים היא שואפת לממש". כל שאר הנושאים, ההתנהלות הפנים ארגונית, ניהול הלקוחות ופיתוח המוצרים החדשים, יושפעו בהמשך מההחלטות שיתקבלו במסגרת תהליך החשיבה. המטרה של המפגשים הראשונים היא לבנות אסטרטגיה עסקית נכונה, שתוביל את המהלכים של החברה בשנים הקרובות.

בישראל פועלות חברות לייעוץ אסטרטגי המתמחות במגוון תחומים ובסדרי גודל שונים של עסקים. כיום כמעט ולא ניתן למצוא חברה שאינה נעזרת בשירותיהם של יועצים אסטרטגיים, החלק מסטרט אפים קטנים ועד לתאגידי ענק. על מנת לעמוד בתחרות ובתנאי השוק, קיים צורך תמידי לעשות בקרה על שיטות העבודה והתוכניות האסטרטגיות. אחת הסיבות העיקריות לכך היא ההשפעה הרבה שיש לתהליכים גלובליים על ההתנהלות של שווקים מקומיים, עד כדי כך שתעשיות שלמות עלולות להיפגע אם לא ישכילו לפנות לאפיקים חדשים בזמן הנכון. אפשר לקחת כדוגמא את תעשיית הטקסטיל בישראל – עד לפני כעשרים וחמש שנים, היתה בארץ תעשיית טקסטיל עניפה שייצרה בדים איכותיים שנמכרו לחברות אופנה מקומיות ובינלאומיות. כשחלק מהחברות הגדולות לייצור טקסטיל בעולם החלו להעביר את מפעלי הייצור שלהן אל המזרח הרחוק, הן הצליחו להוריד באופן משמעותי את מחירי הבדים, דבר שגרם לחברות נוספות בכל העולם לעשות את אותו צעד כדי שיוכלו לשמור על התחרותיות. ההשפעה של התהליך הזה רק הלכה והתעצמה עם השנים עד להיעלמות כמעט מוחלטת של תעשיית ייצור הבדים בארץ ובמדינות נוספות בעולם. חברות ייעוץ עסקי מתמודדות בדיוק עם הנושאים האלו, ועוזרות לבעלי העסקים לבחור את האסטרטגיה הטובה ביותר על מנת לשמור על רלוונטיות בעתיד הקרוב והרחוק.

"יישום אסטרטגיות" מעניקה שירותי ייעוץ אסטרטגי לחברות וארגונים מובילים במשק הישראלי. היועצים של יישום מתמחים בתחומים: פיננסים, בנקאות, מדיה, תקשורת, מסחר, בריאות, תיירות, מוצרי צריכה, טכנולוגיה, מלכרי"ם וגופים ציבוריים ועוד. לקביעת פגישת ייעוץ צרו קשר עוד היום בטלפון 03-5752223.