ייעוץ אסטרטגי – איך לבסס אותו?

ייעוץ אסטרטגי איכותי יכול לסייע לחברות עסקיות להתמודד עם שלל אתגרים. חברות וארגונים מתמודדים עם צורך תמידי להתייעל ולייצר חידושים על מנת שיוכלו לשמור על יתרון ההובלה שלהם בתחום שבו הם מתמחים. ייעוץ אסטרטגי לחברות מבוסס על מחקר אסטרטגי, המתווה את גיבוש האסטרטגיה העסקית בהתאם לתנאי השוק הקיימים ובמטרה לעמוד ביעדים המוגדרים מראש. המחקר האסטרטגי צריך להיות מחקר יישומי שמושתת על ידע תיאורטי וידע מעשי של היועצים האסטרטגיים. על מנת לפשט את הנושא, ניקח לדוגמא מקרה שבו חברה שמייצרת מערכות שמע וסטריאו מעוניינת לבנות אסטרטגיה עסקית חדשה:

בשלב הראשון, היועץ האסטרטגי מנתח את האופן שבו הצרכן הישראלי בוחר לקנות מערכת סטריאו חדשה. מה ההבדל בין הרגלי הרכישה של גברים ונשים? של רווקים ובעלי משפחות? מי במשפחה נוטה להחליט בדרך כלל על הדגם הרצוי? בשלב השני, מנסים להבין מה הצרכנים בודקים לפני שהם מנסים לבצע את הרכישה ומהם ערוצי הרכישה הנפוצים ביותר. המחקר האסטרטגי יכול להצביע על שינויי מגמות של הרגלי רכישה, למשל המעבר מרכישה בחנויות לרכישה מקוונת. זו דוגמא מובהקת של בניית תכנון אסטרטגי שמתמצא בתחום העסקי שבו פועלת החברה. חברות יעוץ אסטרטגי צריכות להכיר מגמות חדשות לצד גישות מסורתיות שלפיהן מתקיימים ענפי המסחר השונים: מה המותגים המועדפים? מה הופך מותג למצליח? באילו סטנדרטים הוא צריך לעמוד? אילו מוצרים חדשים כדאי לפתח? על מה כדאי לשים את הדגש? על ניהול לקוחות או על פיתוחים טכנולוגיים? האם יצירת שיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות יכולה לקדם את העסק בטווח הרחוק?

מחקר אסטרטגי מקיף הופך ייעוץ אסטרטגי לכלי חיוני ובעל משמעויות נרחבות בתהליך הצמיחה של כל עסק. המטרה העיקרית של עסק או חברה היא לשמור על רווחיות. ניתן להשיג אותה במגוון אמצעים אך שמירה על יציבות לאורך זמן אינה משימה פשוטה. מלבד שינויים בהרגלי הצריכה, עסק מתמודד עם מתחרים מקומיים ועם אלו שמגיעים מחו"ל, עם חוקים רגולטוריים שונים, עם תהליכי גלובליזציה, פיתוחים טכנולוגיים חדשים ואופנות מתחלפות. יעוץ אסטרטגי לחברות מספק להן נקודת מבט של גורם חיצוני ואובייקטיבי, שיכול ביחד עם החברה לתכנן מהלכים שיציבו אותה כחברה מובילה בתחום העיסוק שלה.

יישום אסטרטגיות מובילה תהליכי פיתוח בחברות המובילות במשק הישראלי, עם צוות יועצים מומחה וניסיון רב שנים. לפרטים נוספים צרו קשר בטלפון: 03-5752223