חברות ייעוץ אסטרטגי – על מיתוסים ואסטרטגיה

בשנים האחרונות לא ניתן להתעלם מנוכחותן הגוברת בישראל של חברות ייעוץ אסטרטגי, והשאלה הנשאלת היא – מהן בדיוק חברות אלו ולמה הן תורמות? האם גם העסק שלי זקוק לקצת ייעוץ אסטרטגי? האם זה משהו שאנו יכולים ללמוד לבד? כל השאלות העלו כמובן גם השערות לא נכונות ומיתוסים שקושרים למקצוע, ואנו כאן כדי לעשות מעט סדר בבלגן.

אז מה הן חברות לייעוץ אסטרטגי? אין דרך אחת להגדיר זאת. בעיקרון, אלו חברות שמסייעות ללקוחותיהן לחשוב על העתיד בצורה יותר קונקרטית. לעתים קרובות, הן אומרות ללקוחות דווקא מה לא לעשות – במקום לרדוף אחר כל מקור הכנסה שהם יכולים להשיג, חברות ייעוץ אסטרטגי תעודדנה אותם לקחת צעד אחורה ולבחור רק את אלה שיובילו למותג מוגדר יותר. הערך שהן מביאות לחברה הוא מתן בהירות ללקוחות על מה נחשב כאסטרטגיה. ללא הכוונה קריטית זו, חברות יכולות להערים על עצמן לחשוב שהן מיישמות אסטרטגיה בת-קיימא, במקום סדרה של פרקטיקות לא יעילות שבסופו של דבר מובילות לקיפאון בחברה.

הנה שני מיתוסים לגבי אסטרטגיות, ייעוץ וניהול שכדאי להפריך:

1. יעילות תפעולית (ביצוע משהו טוב יותר, זול יותר, מהיר יותר) היא אסטרטגיה עסקית.
יעילות תפעולית עשויה לספק לחברה יתרון זמני, אך היא אינה בת קיימא. במקום זאת, האסטרטגיה צריכה להיות משהו ייחודי וניתן לזיהוי. מאותן סיבות, חיקוי הוא לא אסטרטגיה טובה. מרכיב נוסף של אסטרטגיה הוא אילוצים-  או בחירה מה לא לעשות. בגלל שהזמן והמשאבים של עסק הם מוגבלים, החלטות אסטרטגיות על דרכי פעולה נכונות יכולות להוביל להצלחה ארוכת טווח.

2. ניתן לתכנן אסטרטגיה אפקטיבית וקבועה, הנמשכת ללא הגבלת זמן אל העתיד.  
זה מרגיש כמו דיסונסס – חברות ייעוץ אסטרטגי הטוענות שתכנון אסטרטגי הוא חסר תועלת? ובכן, אנחנו לא אומרים שזה חסר תועלת. אבל הנקודה כאן היא כי האסטרטגיה צריכה להתפתח באמצעות תהליך דינמי, איטרטיבי ולא להיות סטטית. תכנון אסטרטגיה יכול להיות תרגיל נהדר לכל מנהלי החברה,  אבל בסופו של דבר האסטרטגיה בנויה על מעשים, לא תכנון. העבר אינו מנבא בצורה מדויקת ביצועים עתידיים, והחברות תמיד יעמדו בפני זעזועים חיצוניים בלתי מתוכננים.

כמובן שישנם עוד מיתוסים רבים בכל מה שקשור לייעוץ אסטרטגי, כמו גם יתרונות וגיוון בין החברות השונות, ועל כך, בכתבות הבאות. אם גם אתם זקוקים לייעוץ, נשמח אם תצרו קשר עם המומחים שלנו עוד היום, ויחד, נוכל לבנות אסטרטגיה מותאמת אישית ומוצלחת, לכל עסק. יישום אסטרטגיות מעניקה שרותי ייעוץ אסטרטגי לחברות וארגונים עם צוות יועצים מיומן וניסיון רב.